Szansa na szybką kolej pasażerską w Łomży?

Planujemy doprowadzić do reaktywacji połączenia kolejowego Łomża- Białystok. Sądzimy że to, że owe połączenie jest nieczynne, jest pochodną polityki władz województwa, które skupiły się na inwestycjach w sieć drogową regionu. Tymczasem sieć kolejowa uległa rozkładowi. Chcemy przypomnieć o zmianie priorytetów UE w ostatnim okresie, na rzecz przewozów tr. zbiorowym. Sądzimy, że dobrze przygotowane połączenie Łomża- Białystok wraz z łącznicą omijającą Śniadowo w kierunku wschodnim pozwoli skrócić czas podróży do ok. 1 godziny. Kursowałyby autobusy szynowe, w szczycie nawet co 1 - 2 godz.


Pociąg omijałby stację Śniadowo po nowowybudownej łącznicy i kursowałby z następującymi przystankami na trasie: Łomża Czerwony Bór (ewentualnie) Kulesze Kościelne (ewentualnie) Sokoły Łapy Białystok Czas przejazdu: ok. 1 godz., prędkość 120 km/h Łomża- Śniadowo - 16 km Śniadowo- Białystok- 86 km Obecnie Łomża w ogóle nie ma przewozów pasażerskich. Samo zaprojektowanie modernizacji i przygotowanie dokumentacji zajmuje sporo czasu. Czy poczyniono już jakieś kroki w tej sprawie?

Przewozy pasażerskie do Łomży zawieszono w 1993 r. Łącznica pozwala skrócić czas przejazdu o kilka minut, inaczej maszynista autobusu szynowego Łomża- Białystok musiałby przechodzić z jednego końca składu na drugi. To trwa ok. 7-8 minut i wydłuża czas przejazdu.

W Ziel. Górze pasażerskie przewozy kolejowe w kier. Poznania wzrosły jednakże dopiero po budowie wspomnianej  łącznicy. Skraca to czas przejazdu w kier. Białegostoku o nawet kilkanaście minut, a rentowność tej inwestycji jest policzalna. Ujęcie takiej łącznicy z kierunku Białystok w kierunku Łomży w  planie rewitalizacji linii skróciłoby czas przejazdu w kierunku Białegostoku.

Łącznica w kierunki Białegostoku istniała, ale ją rozebrano. Warto aby jej odtworzenie znalazło się w projekcie reaktywacji linii. Możliwe jest zastosownie poc. osobowych z wychylnym pudlem, o napędzie spalinowym. Umożliwi to podróż np. z prędkością 160 km/h po poprawnej modernizacji linii, dzięki własnościom tych składów. Kursują one np. na terenie byłego NRD.

102 km toru do Białegostoku te składy powinny pokonać w czasie np. 50- 55 minut, w zależności od ilości postojów pośrednich.

Odpowiedź władz miasta:

Miasto Łomża z wielką nadzieją przyjmuje wszelkie plany dotyczące reaktywacji połączeń kolejowych z innymi miastami. Połączenie z Białymstokiem wpisuje się w strategię województwa podlaskiego, ma szansę być reaktywowane w ramach poprawy spójności terytorialnej regionu. Oczekujemy, że w nowej perspektywie finansowej nastąpi rewitalizacja sieci przewozów towarowych, co w dalszej kolejności przełoży się na uruchomienie przewozów pasażerskich przez Łomżę. To rozwiązanie wpłynęłoby pozytywnie na rozwój ośrodka subregionalnego jakim jest Łomża. Nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, czy ekonomicznie korzystniejsza od planowej jest reaktywacja linii z wykorzystaniem łącznicy omijającej Śniadowo, o której Państwo piszą. (...) Inwestycja nie jest zadaniem Miasta. Miasto nie może więc podejmować prac projektowych ani prowadzić inwestycji. Tory są własnością PKP PLK, budowa połączenia z Białymstokiem leży w kompetencji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Jak napisałam w poprzednim mailu, to połączenie wpisuje się w strategię województwa. (Rzecznik Prezydenta Łomży)

Komentarze

Popularne posty